Płyta fundamentowa w systemie Isomax

Nowo budowany dom Isomaxu najczęściej posadowiony jest na płycie fundamentowej i takie rozwiązanie przedstawiamy poniżej. Płyta fundamentowa spełnia funkcję nie tylko konstrukcyjną – wraz z ziemią, na której ją wylano, tworzy przede wszystkim zbiornik energii cieplnej. Zamontowany i zabetonowany układ rurek polipropylenowych (rurki PP) z płynem solarnym pozwala, zależnie od pory roku, na akumulowanie lub oddawanie nagromadzonej energii cieplnej.

Podłoże pod płytą fundamentową bywa różne tzn. piaskowe, gliniaste, kamieniste itp. Najczęściej jest to ziemia z miejsca budowy i zawsze spełnia ważną rolę zbiornika energii cieplnej. Dla zredukowania strat ciepła i dla zwiększenia pojemności cieplnej tego zbiornika izoluje się go styrodurem po obwodzie budynku.

  W płycie ułożona jest też rura z polietylenu (rura PE) przyłączoną do układu wody użytkowej (bieżącej) - foto po lewej. Mamy tu przykład, gdzie woda jest pobierana z układu zasilania wodociągowego. W słoneczny dzień, po przejściu przez cały obieg w płycie, woda podgrzewa się do temperatury +20ºC.

Pod płytą fundamentową - na głębokości ok. 2 - 3m - można dodatkowo wykonać akumulator cieplny do ogrzewania wody użytkowej - będzie to najniżej położona część systemu Isomax. Ten akumulator powoduje, że woda użytkowa, w słoneczny dzień, zostanie podgrzana do temp. +35ºC. (więcej - Schemat 1)

Na etapie robót ziemnych, związanych z wykonaniem płyty fundamentowej, można zamontować również tzw. obieg chłodzenia - układ rurek PP w gruncie, poniżej strefy przemarzania i poza obrysem budynku. Latem obieg ten schładza ściany domu - pełni funkcję klimatyzatora.


Warto wykonać... W celu uniknięcia przykrych niespodzianek na etapie prac ziemnych, dobrze jest gdy inwestor wykona badanie geologiczne gruntu. Dysponując nim inwestor oceni jakie trudności mogą wystąpić na etapie realizacji projektu, uniknie zaskoczenia związanego z nieprzewidzianymi kosztami dodatkowych prac ziemnych, np. kłopotów związanych z niestabilnym podłożem typu luźne piaski, problemów jakie niosą wysokie lub podchodzące wody gruntowe, itp.
Powrót na poprzednią stronę Powrót na górę strony
Copyright © 2012 - 2014 ISOMAX Polska
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bądź powielanie informacji zabronione.

Projekt i wykonanie: Strony internetowe PRO-LINK