Ściana domu Isomaxu. Konstrukcja ściany z barierą termiczną w systemie Isomax

Zalecane ściany w systemie Isomax to prefabrykowane elementy wielkopłytowe o wysokości jednej kondygnacji i długości do 12 m.

Większość inwestorów zamawia gotowe ściany zewnętrzne i ich dowóz na miejsce, gdyż znakomicie skraca to czas budowy domu.

Zewnętrzna ściana domu Isomaxu to zbrojony rdzeń nośny umieszczony między dwoma warstwami izolującego styropianu, np. 2x12.5cm lub 10 i 15cm, wykonany z ekologicznego pianobetonu (BIO-POR-Beton). W rdzeniu nośnym ściany montowane są: wężownica z rurki PP określana w skrócie jako bariera termiczna oraz wewnętrzne orurowanie instalacyjne do poprowadzenia przewodów elektrycznych. Ściany dostarczane na budowę posiadają wykonane zgodnie z projektem otwory okienne i otwory drzwiowe, pokryte są tynkiem gruntowym.

Ściana Isomaxu ma współczynnik przenikania ciepła U = 0.145 W/(m²K), dodatkowo bariera termiczna w sezonie grzewczym (od września do kwietnia) decyduje o bardzo małych stratach energetycznych - jest to tzw. ciepła ściana (więcej)
 

Tabela pod powyższym linkiem pokazuje jak bariera termiczna wpływa na zmniejszenie strat ciepła przez ścianę. System Isomax automatycznie reguluje temperaturę bariery termicznej ustawiając ją odpowiednio do różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu, np. straty ciepła redukowane są o połowę przy tbariery=16ºC, a przy tbariery=18ºC do jednej czwartej w porównaniu do ściany bez bariery.

Wpływ bariery termicznej na zmniejszenie strat ciepła z pomieszczeń pokazuje graf Uciekanie ciepła przez ściany zewnętrzne. Między innymi, o wielkości strat ciepła z pomieszczeń decyduje różnica temperatur ΔT -
  • różnica temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz Tpom. - Tzewn. dla tradycyjnej ściany zewnętrznej
  • różnica temperatur w pomieszczeniu i bariery termicznej Tpom. - Tbariery dla ściany Isomaxu.
Poniżej sytuacja, gdy na zewnątrz trzyma siarczysty mróz -20ºC, a w domu utrzymujemy komfortową temperaturę +20ºC.

  Obliczenia dla ścian z barierą termiczną zawiera plik .PDF (2.22 MB) - powyższy przypadek dobrze wyjaśnia strona 10 pliku.

Polecamy też artykuł o barierze termicznej ścian zamieszczony w 41/5-2010 numerze czasopisma 'CIEPŁOWNICTWO OGRZEWNICTWO WENTYLACJA' na stronach 168-172.


Warto wiedzieć...
System Isomax kumuluje wystarczająco dużo energii cieplnej do ogrzewania domu w ciągu całego roku.
Warto też wiedzieć, że już przy wartości współczynnika przenikania ciepła U=0.14 W/(m²K) straty ciepła z domu Isomaxu wyrównywane są przez wewnętrzne źródła ciepła np. kuchenkę, lodówkę, tv, oświetlenie, ciepło ludzkiego ciała, itp.
Współcześnie straty ciepła przez okna i drzwi zostały zminimalizowane dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

W domach Isomaxu wykonujemy też ściany murowane typu: Porotherm + ocieplenie, Ytong + ocieplenie oraz ściany ze szkieletem drewnianym np. system kanadyjski. Również w tych ścianach zakładana jest bariera termiczna.

Wszystkie ściany domu Isomaxu w zimie, dzięki barierze termicznej, mają tę samą temperaturę. Zapobiega to przykremu zjawisku, którym w niedogrzanych domach jest efekt zimnej ściany.

Trójwarstwowe ściany systemu Isomax przed wypełnieniem pianobetonem.
 
Prefabrykowane, trójwarstwowe ściany systemu Isomax po wypełnieniu pianobetonem.

O ekologicznym pianobetonie, z którego wykonywany jest rdzeń nośny ścian prefabrykowanych piszemy tutaj: BIO-POR-Beton

Powrót na poprzednią stronę Powrót na górę strony
Copyright © 2012 - 2014 ISOMAX Polska
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bądź powielanie informacji zabronione.

Projekt i wykonanie: Strony internetowe PRO-LINK