Firma Isomax Polska proponuje pochodzący z Luksemburga nowatorski system budowlany, który eliminuje z budynku tradycyjną kotłownię c.o. oraz grzejniki, nie stosuje żadnych pomp ciepła, a mimo to przez cały rok zapewnia optymalną dla człowieka temperaturę i optymalną wilgotność powietrza.

®ISOMAX to przejrzysty i spójny system budowania nowoczesnych i niezwykle ekonomicznych domów.

Podstawowe elementy systemu Isomax to:
  • rekuperator cieplny, pracujący w opatentowanym systemie wentylacji gruntowy wymiennik ciepła, o sprawności przekraczającej 96%
  • płyta fundamentowa z zabetonowanym układem rurek polipropylenowych (rurki PP) - preferowana w nowo stawianych domach
  • ściana - w systemie Isomax zalecana jest trójwarstwowa ściana, którą tworzy rdzeń nośny wykonany ze zbrojonego, ekologicznego pianobetonu (z umieszczoną wewnątrz tzw. barierą termiczną) i obudowany z dwóch stron materiałem izolacyjnym, np. styropianem, wełną mineralną itp. Ze względu na niski współczynnik przenikania ciepła U rzędu 0.145 W/(m²K) i bardzo niskie straty energii cieplnej jest to tzw. ciepła ściana. Oczywiście, w domach Isomaxu wykonujemy też ściany murowane typu: Porotherm + ocieplenie, Ytong + ocieplenie oraz ściany ze szkieletem drewnianym np. system kanadyjski
  • dach, w warstwach jego ocieplenia zamontowana jest też bariera termiczna, m.in. dlatego mówimy, że jest to tzw. ciepły dach
  • elektronika i elektryka sterujące kumulowaniem energii cieplnej pozyskiwanej ze źródeł naturalnych - słońca i ziemi - oraz ogrzewaniem domu, jego wentylacją i klimatyzacją.

Zasada działania systemu ISOMAX

  SCHEMAT 1 - pozyskiwanie energii cieplnej w systemie Isomax
oraz rozmieszczenie rurek PP rozprowadzających energię cieplną:
  • absorbcja energii przez solar dachowy,
  • bariera termiczna ścian (na Schemacie 1 bariera termiczna dachu została pominięta),
  • kumulowanie energii cieplnej pod płytą fundamentową,
  • obieg chłodzenia do temperatur +14ºC do +18ºC; latem poprzez barierę termiczną schładza ściany i dach oraz wspomaga klimatyzację.

Na Schemacie 1 nie zaznaczono rekuperatora cieplnego GWC.

Pozyskiwanie energii cieplnej w systemie Isomax pokazuje również dynamiczny SCHEMAT 1a. (zobacz schemat we Flashu)

Przedstawiona powyżej instalacja – obejmująca też pompy obiegowe, wentylatory, wymienniki, zbiorniki wyrównawcze, rozdzielacze, sterowniki – napełniona jest płynem solarnym, który jest głównym medium służącym do przesyłania energii cieplnej w systemie Isomax.

Bardzo ważnym elementem systemu Isomax jest solar dachowy - zasada działania solara opisana jest poniżej.

Solar dachowy zaczyna przekazywać ciepło (za pomocą płynu solarnego krążącego w rurkach PP) do zbiornika energii cieplnej, gdy tylko temperatura otaczającego go powietrza przewyższy temperaturę utrzymywaną przez system Isomax w barierze termicznej. W opisie systemu przyjmujemy wartość +18ºC odpowiadającą maksymalnej temperaturze bariery termicznej. Druga wartość graniczna +70ºC to temperatura, do której maksymalnie nagrzewa się powietrze pod pokryciem dachu w upalny letni dzień.

Płyta fundamentowa
ma zawsze dodatnią i stałą temperaturę. W systemie Isomax zapewniają to: leżący bezpośrednio pod płytą zbiornik energii cieplnej oraz instalowany dodatkowo na życzenie inwestora ziemny akumulator ciepła (opisany na Schemacie 1 jako akumulator cieplny). Są one doładowywane energią cieplną słońca absorbowaną przez solar dachowy, t.j. wężownicę z rurek PP ułożoną pomiędzy łatami. W zbiorniku energii cieplnej uzyskujemy temperaturę rzędu +18 do +20ºC i do takiej temperatury ogrzewana jest woda użytkowa - przez wszystkie dni w roku (latem podczas upałów może być to kilka stopni więcej)!
Umieszczenie pod zbiornikiem energii cieplnej dodatkowego ziemnego akumulatora ciepła pozwala w słoneczne dni ogrzewać wodę użytkową do temperatury powyżej +20ºC, a nawet do +35ºC.

Energia zakumulowana w płycie fundamentowej (i w ziemnym akumulatorze cieplnym) zimą jest przekazywana do bariery termicznej w ścianach i w dachu, gdzie tworzy swoisty, „ciepły koc” otaczający budynek. Nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych, spadających do -20ºC, temperatura ścian i dachu wewnątrz bariery termicznej utrzymuje się na stałym poziomie od +12ºC do +18ºC, dzięki czemu wszystkie ściany budynku mają jednakową temperaturę!

W systemie Isomax wyeliminowany jest efekt ściany północnej (efekt zimnej ściany) np. występowanie zawilgoceń itp. na niedogrzanych ścianach.

Warto wiedzieć... Strata ciepła z uwzględnieniem ściennej bariery termicznej o temperaturze +16ºC wynosi 6,18 kWh/m² w sezonie grzewczym. Natomiast przy temperaturze bariery termicznej +18ºC strata ciepła maleje nawet do 3,09 kWh/m² (dane na podstawie audytu energetycznego dla domu Isomaxu przy założeniu temperatury zewnętrznej -10ºC i temp. wewnętrznej +20ºC oraz trzeciej strefy klimatycznej - np. Toruń, Warszawa, Łódź, Lublin, Przemyśl, Kraków, Katowice, Częstochowa, Opole, Jelenia Góra).

W lecie bariery termiczne ścian i dachu nie współpracują ze zbiornikiem energii cieplnej, lecz bezpośrednio z obiegiem chłodzenia do temperatur +14ºC do +18ºC (obwodami klimatyzacyjnymi ułożonymi w gruncie na głębokości ok. 2 - 3m na zewnątrz budynku). Latem bariera termiczna umożliwia schładzanie ścian i dachu - w ten prosty sposób klimatyzuje budynek. Zimą obieg chłodzenia jest nieczynny, a system Isomax zasila barierę termiczną energią skumulowaną w zbiorniku energii cieplnej.
 
Układanie rurek PP tworzących obieg chłodzenia +14 do +18ºC

SCHEMAT 2 - wentylacja w systemie Isomax

  Ogólnie w budownictwie mamy dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjną i mechaniczną. Wentylacja mechaniczna jest bardziej skuteczna niż grawitacyjna i zapewnia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach niezależnie od pory roku, temperatury powietrza na zewnątrz, kierunku wiatru i innych czynników mających wpływ na skuteczność wentylacji grawitacyjnej. Najważniejszą zaletą systemów wentylacji mechanicznej jest ilość wymienianego powietrza dostosowana do wielkości domu i przeznaczenia pomieszczeń.
W systemie Isomax zastosowano też bardzo wydajny gruntowy wymiennik ciepła GWC odzyskujący ciepło z wywiewanego powietrza, co czyni go nie tylko systemem skutecznym i komfortowym - jest to system energooszczędny.

Mechaniczna wentylacja systemu Isomax połączona jest z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego na zewnątrz domu. Głównym urządzeniem systemu Isomax jest gruntowy wymiennik ciepła GWC typu rura w rurze. Oznacza to, że w domu Isomaxu nie ma kominów wentylacyjnych charakterystycznych dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej (porównaj Schemat 2 powyżej).
 

Powietrze nieustannie nawiewane do domu Isomaxu zachowuje naturalną wilgotność. Po przejściu przez obwody rekuperatora i przez kanały wentylacyjne, uzyskuje ono temperatury nastawiane oddzielnie dla każdego pomieszczenia.

System Isomax pracuje optymalnie, gdy dom jest szczelny - sprzyjają temu współcześnie produkowane okna i drzwi. System Isomax zapewnia pełną wentylację pomieszczeń zgodną z polską normą PN-83/B-03430.

W systemie Isomax cały dom jest stale wentylowany, dlatego zostały wyeliminowane:
  • duszność i przykre zapachy spowodowane brakiem świeżego powietrza,
  • wilgoć powstająca np. przy gotowaniu lub kąpieli.

Zdjęcie po prawej: czerpnia świeżego i wyrzutnia zużytego powietrza przy domu jednorodzinnym. Tu pracują wentylatory tłoczący i wyciągowy systemu. Czerpnia i wyrzutnia oddalone są od budynku zgodnie z polską normą PN-83/B-03430.
 

Przedstawiamy też dynamiczny SCHEMAT 2a wentylacji z rekuperacją w systemie Isomax ( zobacz schemat we Flashu)
oraz wybrane fragmenty polskiej normy PN-83/B-03430 dotyczącej wentylacji.

System wentylacyjny Isomax zapewnia:
  • naturalną klimatyzację
  • indywidualną regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach
oraz dodatkowo
  • ochronę dla alergików - możliwość stosowania filtrów przeciw pyłkowych montowanych na czerpni powietrza
  • ochronę ppoż - możliwość wbudowania czujników dymu i odcięcia dopływu tlenu.
  • ochronę antywłamaniową - system Isomax działa przy lekkim podciśnieniu, a zatem można to wykorzystać w tzw. pasywnym systemie antywłamaniowym.
  • chłodzenie energią pasywną ziemi - porównaj schemat nr 1 - w obiegu chłodzenia +14 do +18ºC, umieszczonym na zewnątrz obrysu budynku na głębokości ok. 2 - 3m, można zainstalować urządzenie sterujące przepływem powietrza i świeże powietrze kierować bezpośrednio do pomieszczeń.
Powrót na poprzednią stronę Powrót na górę strony
Copyright © 2012 - 2014 ISOMAX Polska
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bądź powielanie informacji zabronione.

Projekt i wykonanie: Strony internetowe PRO-LINK